Gyermekeink immunrendszere - mint ahogy a felnőtteké is - egy összetett védekezőrendszer, reagál a környezetben található és a szervezet számára veszélyesnek észlelt kórokozókra, ugyanakkor feladata van bármely olyan stresszhelyzet esetén is, ami a gyermek fizikai és pszichés egyensúlyát megzavarhatja. Az immunrendszer erősítése és támogatása többlépcsős folyamat, ahol minden mindennel összefügg. 

Fontos figyelnünk a kicsik helyes táplálkozására, ezért igyekezzünk a változatos és egészséges étrendhez szoktatni őket. Mellőzük a feldolgozott, magas szénhidrát tartalmú élelmiszerek, cukrok, édességek fogyasztását. Ezek helyett „nasi” gyanánt kínáljuk őket inkább magvakkal, zöldség csipsszel, cukormentes aszalt gyümölcsökkel, nyers zöldséggel, és sok-sok friss gyümölccsel!
A vitaminok és nyomelemek pótlásáról sem szabad megfeledkeznünk. Elsősorban a jól összeállított, helyes étrend lehet a segítségünkre. Időről-időre előfordulnak olyan időszakok, például ősszel iskolakezdés előtt, télen a megfázásos időszakban, járványok esetén, tavaszi fáradtság idején, amikor szükségessé válik az élelmiszerek által bevitt vitaminok kiegészítése is. Ezek a készítmények megvásárolhatók a gyermekek részére is, a korosztályoknak megfelelő összetételbe és a korhoz igazított adagolásban.

A C-vitamin hatása megkérdőjelezhetetlen, a kisebb korúak számára is jelentős segítséget nyújthat, pl. a vas szervezetben történő felszívódásában. A megfelelő mennyiségű D-vitamin (csont- és fogfejlődéshez szükséges a K-vitaminnal együtt), a vas (vérképzéshez, szellemi fejlődéshez elengedhetetlen), Omega3 zsírsavak pótlása is rendkívül fontos már gyermekkorban is. 
Számos gyermek multivitamin létezik, melyek rágótabletta, csepp vagy szirup formájában is kaphatóak. Ezekkel pótolni, kiegészíteni tudjuk a fontos vitaminokat és nyomelemeket. A bélflóra védelme, támogatása is fontos különösen akkor, amikor antibiotikumot szedett gyermekünk, mivel ezek a gyógyszerek nem csak a kórokozókat pusztítják el, hanem a hasznos baktériumokat is. Fontos, hogy az immunrendszer megfelelő működése visszaálljon, ezért a jó baktériumokat probiotikumokkal célszerű pótolni.

És ne feledje: aki sokat mozog, az boldogabb: a vérkeringés fokozásával a szervek oxigénellátása is nő, gyorsabb a regenerálódás bármilyen betegségből. Rendkívül fontos, hogy biztosítsuk a lehetőséget gyermekeink számára, hogy minél több időt tartózkodjanak a szabadlevegőn. Vigyük őket sportolni, kirándulni, sokat sétáljunk velük.

 

Szerző:
Szabó Erika, 
természetgyógyász 
Bp. Százados út