Megérkezett az allergia szezon, ami orrfolyással, tüsszögéssel, köhögéssel, légszomjjal, szemviszketéssel és könnyezéssel, valamint bőrkiütésekkel keserítheti meg az érintettek mindennapjait. A panaszokat az immunrendszer túlzott reakciója váltja ki. Ez a fokozott aktivitás pedig olyan hétköznapi anyagokra alakul ki, amelyek egészséges embereknél nem okoznak problémát, mint például virágporok, poratka, és háziállatok szőre. Továbbá sokaknál ebben az időszakban az asztmás tünetek is súlyosbodhatnak, ugyanis a betegségben szerepet játszó gyulladást a pollenek is előidézhetik. 

Immunrendszerünk működésében fontos szerepet tölt be a táplálkozás. Számos ételünk tartalmaz olyan tápanyagokat, amik részt vesznek a szénanátha és az asztmás panaszok enyhítésében. Azonban bizonyos élelmiszer összetevők fokozhatják is a jelentkező tüneteket.

 

Keresztallergia

Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy pollenszezonban tüneteket mutatunk egyéb zöldség vagy gyümölcs félére. Ilyen esetben keresztallergiáról beszélünk, aminek a hátterében a két különböző növény molekuláinak hasonló mérete, összetétele és biológiai funkciója áll. Keresztallergia előfordulása pollenallergiások körében igen gyakori, így az érintett személyeknek érdemes kerülni bizonyos zöldségeket és gyümölcsféléket.

Allergiát okozó anyagKerülendő élelmiszer
Nyírfa pollenje Alma, körte, cseresznye, szilva, barack, kivi, mogyoró, mandula, zeller, sárgarépa, burgonya, kömény, kapor, cikória, koriander
Parlagfű Articsóka, banán, görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka, cukkini
FűfélékParadicsom, burgonya, sárgadinnye, görögdinnye, kivi, narancs, mogyoró
Fekete ürömZeller, sárgarépa, napraforgómag, méz, fűszerek
Házipor-atkaRákfélék

 

Probiotikumok szerepe a megelőzésben

Bizonyított tény, hogy immunrendszerünk megfelelő működésében elengedhetetlen bélflóránk egészségének fenntartása. Az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében előnyös lehet étrendünk kiegészítése pre- és probiotikus készítményekkel. Egy finn kutatás során anyáknak, majd a csecsemőknek Lactobacillus rhamnosus tartalmú készítményt adtak, majd későbbiekben a gyermekeknél a bőrtünetek kialakulásának csökkenését tapasztalták. Különböző probiotikus törzsek együttes használatának jótékony hatását írták le más tanulmányokban is. Mindemellett az allergének hatására bekövetkező esetleges emésztőrendszeri panaszok gyakoriságát is jelentősen csökkentheti.

 

Omega-3 zsírsav 

A többszörösen telítetlen zsírsavakat méltán emlegetik „jó zsírokként”, ugyanis szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, az idegrendszer egészségének fenntartásában, sejtjeink felépítésében is fontos szerephez jutnak. A tápanyag csoporton belül az omega-3 zsírsavak az immunreakciók, gyulladásos válaszreakciók nagyságát csökkentik, ezáltal az allergiás tüneteket enyhítik. Természetes omega-3 zsírsav források a tengeri halak, mint például a tonhal, makréla, hering, lazac. Emellett a chia mag és a lenmag, mint növényi omega-3 zsírsav forrás is jelentős lehet a szénanátha és asztma kezelésében.

 

Vörös szőlő és gyümölcsfogyasztás

Egy tanulmány keretében megvizsgálták a Krétán élő gyermekek táplálkozási szokásainak összefüggését az allergiás megbetegedések előfordulásának gyakoriságával. Azt tapasztalták, hogy a mediterrán étrendet követő résztvevők jelentősen kisebb arányban számoltak be szénanátha jelentkezéséről. A mediterrán étrend egyik jellemzője a nagy mennyiségű gyümölcsfogyasztás. Ezen élelmiszercsoporton belül a vörös szőlő polifenol tartalmánál fogva antioxidáns és gyulladás csökkentő hatású. Továbbá a narancs, a citrom, az alma és más magas C-vitamin tartalmú gyümölcsök mindennapos fogyasztása is kedvező lehet az asztmás tünetek ellen.

 

Méz és propolisz kérdése

Jelenleg nincs elég meggyőző bizonyíték a méz fogyasztás allergiát megelőző hatásairól. Azonban érdemes megjegyezni, hogy pár kisebb kutatásban az allergiás tünetek enyhülését tapasztalták a résztvevőkön, miután virágmézet fogyasztottak. Egyúttal számos beteg esküszik a méz fogyasztás jótékony hatásaira. Mértékletes fogyasztása ajánlott, ha hatására javulást tapasztal allergiás tüneteiben. Viszont egy évnél fiatalabb gyermekeknek nem szabad adni a botulizmus kockázatának elkerülése érdekében. 

A propolisz, azaz méhszurok magas antioxidáns tartalmánál fogva gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és így hozzájárulhat az allergiás tünetek enyhítéséhez. Külsőleg alkalmazva allergiás bőrkiütések kezelésére is használható.

 

Gyömbér

A gyömbér közismert fűszernövény valamint a népgyógyászatban is használatos gyógynövény. Köztudottan jó emésztési zavarok enyhítésére, fájdalom csillapításra. Emellett bioaktív komponensei hatásos gyulladáscsökkentő vegyületek, amik így hozzájárulnak az allergiás és asztmás tünetek megelőzéséhez. A pollenszezonban érdemes napi rendszerességgel gyömbérteát fogyasztani.

 

Cink

A cink az anyagcsere folyamatok szabályozása mellett az immunrendszer megfelelő működését is segíti. Az allergiára hajlamos egyénekben az allergénnel (pl. pollennel) való találkozást követően a hízósejtek nagy mennyiségű hisztamint bocsájtanak ki, ami felelős az ilyenkor fellépő panaszok jelentkezéséért. A cink pedig a hisztamin kiválasztást fékezi meg, ezzel enyhítve a tüneteket. Mivel ebben az időszakban fokozódik az allergének mennyisége, így érdemes kiegészítésként cink tartalmú készítményeket alkalmazni allergiások számára.

 

Kurkuma

A kurkuma számos egészségügyi probléma megelőzésére és kezelésére használható fűszer. Egyik ilyen betegség az allergia. A fűszer aktív összetevője egy antioxidáns és gyulladás csökkentő molekula, a kurkumin. A cinkhez hasonlóan az allergiás tüneteket okozó hisztamin felszabadulását gátolja a hízósejtekből. A fűszer belekeverhetjük ételeinkbe, turmixba vagy akár étrend-kiegészítő formájában is fogyaszthatjuk. Ilyen esetben használata előtt érdemes konzultálni kezelőorvosunkkal. 

 

Búzacsíra olaj

A búza (Triticum aestivum) csírájából kinyert olaj gazdag forrása B-, D-, A-, és E-vitaminnak, melyek hozzájárulnak a test különböző funkcióihoz, különösen a bő egészségéhez. Az E-vitamin immunrendszert befolyásoló és gyulladást csökkentős hatása miatt előnyös lehet fogyasztása allergiás megbetegedésekben. Mivel nagy koncentrációban tartalmaz E-vitamint, így túlzott fogyasztása nem javasolt, napi egy evőkanál az ajánlott adag. Többszörösen telítetlen zsírsav (omega-3, omega-6) tartalma tovább növeli gyulladáscsökkentős hatását. Külső használata javíthatja az ekcémás és kiütéses bőr állapotát. Búza allergiások és cöliákiások viszont kerüljék használatát. 

 

Ajánlott termékek allergia kezelésére, megelőzésére:

 

Minden kedves olvasónak jó egészséget kívánok!

A szerző: Pfuscher Kinga Gréta, pécsi Herbaház szaktanácsadója, dietetikus