A világ nagy részén a tél vége felé közeledik a hagyományos böjti időszak, amely során a bőségesebb téli táplálkozás után következik egy puritán, kevés élelmiszert és kalóriát követő étrend.  

A böjt alapvetően többféle lehet. A legszigorúbb fajtája a teljes böjt, amely egy bizonyos ideig, amely napokig vagy ritka esetekben akár hetekig is tarthat, semmilyen szilárd táplálék sem kerül az asztalra és csupán vizet lehet fogyasztani. Ez a böjt legnehezebb és leginkább embert próbáló formája és erre csak nagyon kevesen képesek. 
Ez a fajta böjt viszont már jóideje divatos lett a fogyni vágyók között, hiszen néhány nap alatt viszonylag látványos eredményeket mutat a mérleg. Több szálloda, klinika és egészségügyi intézmény szervez már hasonlókat és lelkes jelentkezőkben általában nincs is hiány. 

Ezen kívül léteznek olyan böjtök, ahol nem csak vizet, de frissen facsart gyümölcsleveket, gyógyteákat és üres zöldségleveseket is lehet fogyasztani. A máj méregtelenítését és a vese tisztulását speciális gyógyteák jelentősen tudják segíteni. Ezen felül ezek a gyógyteák a feleslegesen pangó, méreganyagokkal telített szöveti vizek távozását is segítik, amelynek főleg a hölgyek örülnek elsősorban, hiszen jelentősen csökkenhet a cellulit, azaz a narancsbőr is.  Ez a fajta léböjt általában három-öt napig tart, de nem ritka az akár több hetes kúra sem. Szilárd táplálék itt sem kerül az asztalra, tehát az éhezés ebben az esetben is komoly kihívást jelent. 

Aztán léteznek olyan böjtök is, amelyben kerülik a húsfogyasztást és a nehezebb, zsírosabb ételeket, tehát csökken a kalóriabevitel. 
A böjt alapvető célja egyfajta tisztulás, méregtelenítés lenne, amely a nehezebb téli táplálkozás után, segít megszabadulni a felhalmozódott salak- és méreganyagoktól.         Tehát a cél eredetileg nem elsősorban a fogyás volt, de napjainkban ez lett a böjt talán elsőszámú feladata. Mivel a túlsúlyosak száma a fejlett világban már több mint a lakosság felét teszi ki, jogosnak tűnt az elképzelés, hogy a böjt a fogyókúra egyik hatékony eszköze is lehet. 

Viszont felmerül a kérdés, jó megoldás-e a böjt a fogyásra vagy csupán egy újabb divatról van szó? A válasz igen és nem. Ahhoz, hogy ezt jobban megértsük, tudnunk kell, mi történik egy hosszabb böjt során. Testünk az évezredek során már hozzászokott a korábban oly gyakori táplálékhiányhoz. A böjt során ezért sajnos előbb bontja le a test izmait és a zsírréteget a végsőkig tartalékolja.  
Miért? Mert a testünk a felgyülemlett méreganyagokat, jobb híján a zsírrétegbe raktározza el, hiszen ott okozzák a legkevesebb kárt. A zsíroktól pedig azért nehéz megszabadulni, mert a felhalmozódott méreganyagok így a véráramba kerülnének és kellemetlen tüneteket okoznának. 

A böjt során a szervezet, érzékelve, hogy nincs elég táplálék, első lépésként lecsavarja az anyagcserét és túlélő módra vált át.  
Ennek az a következménye, hogy ha a böjt véget ér, a szervezet szinte mindent raktározni fog, hogy egy esetleges újabb táplálékmegvonásra felkészüljön. Így a leadott kilók nagyon gyorsan visszajönnek, sőt gyakran még gyarapodnak is. Ezért ez a fajta, hossza böjtölés értelmetlen, káros és semmit sem segít a túlsúly csökkentésében. 
Ennél sokkal jobb megoldás, ha olyan, étkezést helyettesítő turmixporokat használunk, amelyeknek alacsony a kalória tartalma, de magas a tápértéke, rostokban gazdag és minden fontos vitamint, aminosavat is tartalmaz.  

Fogyókúra alatt kerüljük a glutént, cukrot, szóját és más allergén anyagokat tartalmazó turmixporokat, hiszen a glutén és a szója árt a pajzsmirigynek, amitől függ az anyagcserénk nagy része, a cukor pedig tönkreteszi a hasnyálmirigyet, inzulin rezisztenciát, később cukorbetegséget és metabolikus szindrómát okoz.  
Kerüljük a mesterséges, szintetikus adalékanyagokat tartalmazó turmixporokat, ételeket is! Ezek a vegyületek tönkreteszik az emésztő enzimeket, és a bélflóra egyensúlyát is felborítják. A Mikrobiom nagy részét a vastagbél baktériumai képezik, és tudjuk, hogy a rovásukra írható az elhízásra való hajlam is, ha felborul az emésztőflóra oly kényes egyensúlya! 

Szerencsére már nálunk is léteznek olyan étkezést helyettesítő turmixporok, amelyek megfelelnek ezeknek a kívánalmaknak, sőt még a fogyást hatékonyan segítő Glukomannant is tartalmazzák. 
Tehát, a különféle böjtök helyett sokkal jobban járunk, ha ilyen alacsony kalóriatartalmú, de fehérjében gazdag turmixporokkal helyettesítjük az ebédet vagy akár a vacsorát is. Így a fogyás tartós és egyenletes lesz és nem kell tartanunk az egyébként olyan gyakori jojó-hatástól sem. 

 

A cikk a FATBOND termékcsalád jóvoltából jelent meg. 

A tartalmáért a Herbaház felelősséget nem vállal. Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, változatos étrendet és az egészséges életmódot.