Az Afrikában és Ázsiában közkedvelt magolaj többszörösen telítetlen zsírsavakat, illóolajat, keserűanyagokat, alkaloidokat, többek között timokinont, vitaminokat (pl. E-vitamint) tartalmaz, és igen magas az antioxidáns kapacitása. Ennek megfelelően alkalmazási területei is szerteágazóak: Szaponin tartalmának köszönhetően nyákoldó, köptető hatású, illóolajai révén pedig csökkenti a légúti ingereket (pl. köhögés, asztma, hörghurut), ezért az allergiás eredetű légúti panaszok esetén jelenthet segítséget, könnyítheti a nehézlégzést, az allergiás tünetek kellemetlenségeit. 

Vizsgálatokkal igazolták a triglicerid, LDL és összkoleszterin csökkentő hatását, fogyasztásával ugyanakkor a jó koleszterin (HDL) értékeiben növekedést találtak, ezek a tulajdonságok a magas vérnyomásos panaszokra is jó hatással vannak. 

A feketeköményolaj étrendi kiegészítésként jó hatással van a gyomor- és bélműködésre, csökkentheti a puffadás kellemetlen tüneteit, ill. egyéb gyomorpanaszokat. Antioxidánsként a szervezetben létrejövő gyulladásos folyamatok megelőzésében is értékes szerepe lehet, ezzel lassítja a sejtek, szövetek öregedését (jó hatással van az agysejtekre, a mentális és kognitív egészség megőrzésére is). Külsőleges alkalmazása elsősorban bőrszárazság, pikkelysömör, sebesedésre hajlamos érzékeny bőr ápolásában indokolt, elősegíti a bőr hámosodását (horzsolások, enyhébb égési sérülések esetén).

Szerző:
Szabó Erika, 
természetgyógyász
Bp. Százados út