Bíborvörös kasvirág (Echinacea purpurea) 
„Az immunrendszer őre” 

A kasvirág a fészkesvirágzatúak családjába tartozó növény, amelynek minden részében hasznos hatóanyag található. Külsőleg és belsőleg is alkalmazhatjuk. 

Belsőleg aktivizálja a szervezet védekező immunrendszerét , növeli az interferon termelést (vírusölő hatás), légúti fertőzések kezelésére és megelőzésére javasolt, antibakteriális hatású, csökkenti a gyomorhurutot, a bélgombák elszaporodását, a máj elzsírosodását, erősíti a gyomor erősítő energiáját, méregtelenít. Főzetével, tinktúrájának higított változatával tisztíthatjuk nyirokrendszerünket, ezáltal csökkenthetjük az allergiás panaszok tüneteit is. A hörgők, tüdő torokgyulladásos betegségeit eredményesen kezelhetjük vele. 

Külsőleg lemosóként vagy borogatásként alkalmazható nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek, pikkelysömör, furunculus , tályogok kezelésére. A virágszirmai vizes kivonata kötőhártya gyulladás esetén borogatásként javasolt. 

 

Gyömbér (Zingiber officinale)

Elsősorban gyökerében, gyökértörzsében rejlő hatóanyagainak (illóolaj, csípős anyagok) köszönhetően vált rendkívül népszerűvé ez a csodás fűszernövény. Alkalmazása külsőleg és belsőleg is javasolt. 

Belsőleg étvágyjavító, görcsoldó, szélhajtó, hányingercsökkentő, memóriajavító hatású, serkenti az emésztőenzimek elválasztását, nyugtatja a gyomor és a bélrendszert, csökkenti az émelygést és a zsíros ételek fogyasztása utáni teltségérzetet. Megfázásos betegségek ellen is hatásos, immunerősítő, köhögés csillapító, fertőtlenítő, lázcsillapító hatása is ismert, oldja a menstruációs görcsöket. Az erősebbre főzött gyömbértea csökkenti a bélgázok kialakulását, erjedésgátló hatású. Utazáskor 1 gr gyömbérport kevés vízben elkeverve csökkenthetjük a hányingeres rosszulléteket. 

Külsőleg fejfájás csökkentésére, megfázás és légúti fertőzések esetén párologtatóba, inhalálóba illóolajat csepegtetve belélegezve alkalmazhatjuk. Illóolaját fürdővízbe vagy masszázsolajba keverve javíthatjuk a vérkeringést, csökkenthetjük a reumás fájdalmakat, lazíthatjuk a merev izületeket, izomgörcsoldó. 

Emésztést serkentő tea: 1 tk. porrá tört gyömbérgyökeret 1 csésze vízzel leforrázunk, lefedve 5-10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, gyomor és bélpanaszok esetén étkezések előtt fogyasztjuk. 

Fejfájás vagy fogfájás enyhítésére gyömbérdarabot rágcsáljunk.

 

Fokhagyma (Allium sativum) 

A fokhagyma hatóanyagainak köszönhetően (pl. ásványi anyagok, kálcium, vas, foszfor, kálium, vitaminok A, B1, B2, C, és nem utolsó sorban a benne lévő allin) stimulálja a gyomor és a bél nyálkahártyáját, serkenti a vérkeringést, vérnyomáscsökkentő és vérrögoldó hatása van. A fentieken túl érelmeszesedést gátló, koleszterinszint csökkentő, féreghajtó antibiotikus, értágító, általános roboráló, immunerősítő és számos más jó hatását ismeri a népi gyógyászat, de kutatások is igazolják a szervezetre gyakorolt jótékony hatását. 

Szélhajtó, erjedést szüntető, emésztést javító, méregtelenítő hatása is ismert, továbbá fokozza a gyomor emésztő aktivitását. Többféle formában is bevihetjük a szervezetbe, már szagtalanított technológiával gyártott változata is kapható! 

Ha nyersen szeretnénk fogyasztani, a kellemetlen lehelet elkerülése érdekében zeller, mentalevél vagy nyers petrezselyem rágása javasolt. 

Külsőleg alkalmazva főzete - almaecettel együtt - sebek, sérülések esetén fertőtlenítő szerként használható. 

Távol tartja az élősködőket, fitocid tartalmú baktérium ill. gombaölő hatásának köszönhetően gennykeltő kórokozók elpusztítására is alkalmazható.

 

Szerző: Szabó Erika
természetgyógyász
Herbaház Budapest, Százados út