Az allergia az egyik legnehezebben megmagyarázható betegség, azt jelenti, hogy a beteg szervezete bizonyos anyagokra túlérzékeny. Ezek az úgynevezett allergének. Általában a fehérjék okoznak allergiát, de ez egyénenként változhat. Virágpor, házipor, ételek, gyógyszerek, szőrme, toll, műanyagok stb. is kiválthatják.

A leggyakoribb allergiás válasz a csalánkiütés, vagy az idegi alapon előforduló piros foltok, melyek a test bármelyik területén megjelenhetnek, ezenkívül előfordulhat szénanátha, asztma. A legveszélyesebb válasz az anafilaxiás sokk.

Sok esetben segíthet az életmódváltás (táplálkozás, mozgás, életvitel, munkahely változtatás stb.) de bizonyos esetekben a természetadta sokfajta lehetőség együttes használata jelenheti a megoldást. Ugyanakkor az állapot kezelésében szintén segítséget nyújthat az esetleges lelki okok feltárása, a lelki egyensúly helyreállítása és a gyógyulásba vetett hit.

 

A sok ember életét megkeserítő szénanátha

A szénanátha gyakori megbetegedés, mindkét nemnél bármely életkorban előfordulhat. Az allergiás nátha, vagy csak bizonyos hónapokra vagy akár egész évre kiterjedően is előfordulhat. Tipikus légzőszervi megbetegedés melyhez allergiás tünetek társulnak.

A légzőszerveket, így az orrot és a torkot érintő megbetegedés alakul ki, ha a levegőben, környezetünkben lévő allergént belélegezzük. Ezek az allergének általában ártalmatlan anyagok, de egyes embereknél a szervezet ellenanyag termelést vált ki, és ez az állapot az ott és a torok nyálkahártya gyulladásával jár együtt. Ezeken kívül még szemviszketés, könnyezés, vörös szem, orrviszketés, orrfolyás, orrdugulás tüsszögés is kialakulhat. Az allergia leginkább az immunrendszer téves, túlzott reakciója az egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben.

A szezonális nátha tünetei leginkább akkor jelentkeznek amikor a fák, füvek, és egyes növények virágozni kezdenek, és pollenjüket szétszórják. Tavasszal a korán virágzó fák, nyáron a fűfélék, gabonák, gyomok okozzák a legtöbb problémát.

Az egész évben jelentkező szénanátha oka nem köthető évszakokhoz, ezeket a tüneteket legtöbbször például a házipor, penész, állati szőr stb. okozhatja.

Szezonális szénanáthát okozó pollenek:

  • „tavaszi” fák, mogyoró, éger, nyár
  • „nyári” füvek, útifű, perje, csalán, parlagfű, fekete üröm

A szénanátha okozta tünetek kezelésében a gyógynövények külsőleg és belsőleg történő alkalmazása is sokat segíthet. ilyenek például a kamilla, a cickafarkvirág, a tölgyfa kéreg, a diólevél, mezei zsurló, orbáncfű vagy a csalán.

 

Ajánlott teakeverékek

 

Roboráló teakeverék:

  • ezerjófű           3 evőkanál
  • borsmenta       10 evőkanál
  • apróbojtorján  10 evőkanál
  • kakukkfű         10 evőkanál

Elkészítése: A fenti összetevőket összekeverjük, majd ebből a keverékből kiveszünk 2 evőkanálnyi mennyiséget, 6-8órán keresztül 2,5-3 dl langyos vízben áztatjuk, aztán felforraljuk, leszűrjük, és naponta 2-szer, étkezés után elfogyasztjuk.

 

Idegi labilitás miatt kialakult szénanátha esetén javasolt teakeverék:

  • cickafarkfű     10 evőkanál
  • kamilla            9 evőkanál
  • citromfű          5 evőkanál

Elkészítése: A fenti összetevőket összekeverjük, majd ebből a keverékből kiveszünk 1 evőkanálnyi mennyiséget, 2 dl vízzel leforrázzuk, 20 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és naponta 2-szer, étkezés után elfogyasztjuk.

Szénanátha kezelése alternatív gyógymódokkal:

  • homeopátia
  • akupunktúra
  • autogén tréning
  • sóbarlang
  • diéták

A diéták sok esetben segítséget nyújthatnak az allergiás tünetek enyhítésében. Sült, főtt ételek helyett fogyasszunk minél több nyers ételt, csípős fűszerek helyett alkalmazzunk zöldfűszer-növényeket (pl. kakukkfű, majoránna, borsmenta, kapor stb.). Érdemes csökkenteni a cukrok fogyasztását, kerülni a szénsavas folyadékok bevitelét, ezek helyett forrásvizet, lúgos vizet, gyógyteákat fogyasszunk. 

A vegetáriánus életmód is segíthet a szénanátha megelőzésében és gyógyításában. Az állati fehérjék pótolhatóak szója, hüvelyesek, köles, dió mogyoró burgonya fogyasztásával is.

Ajánlatos hetente egy napon böjtöt tartani, amikor csak növényi teákat és zöldségleveket fogyasztunk.

Az apiterápia is segítséget nyújthat, amelynek során méhészeti termékekkel (méz, virágpor, propolisz) immunrendszerünket erősíthetjük. 

 

Szerző: Szabó Erika, a Herbaház szakértője