Amikor megtudják, hogy milyen fertőzés okozza panaszukat, előfordul, hogy elsőként partnerük hűségébe vetett bizalmuk inog meg, mivel a strand-fertőzések tünetei jórészt megegyeznek az ún. nemi úton terjedő betegségekével, de ezek nem a szex, hanem a fertőzött vízzel történt érintkezés következményei. Micsoda különbség!

Bár a kötelező vízforgatóval és túlfolyóval felszerelt strandok, fürdők vize megfelel az európai átlagnak, mégis fertőzött lehet, s ez így van világszerte. A közfürdők látogatói közül sokan még a legelemibb higiéniai szabályokat sem tartják be, és ezzel a többieket is veszélyeztetik.

A személyi higiénia semmivel sem pótolható! Felmérések szerint, a lakosság mintegy felét érintik a gombás fertőzések. A gombáknál is súlyosabb és gyakoribb megbetegedéseket okozhatnak a különböző vírusok és baktériumok. Ezeket legtöbbször betegek vagy tünetmentes kórokozó-ürítők terjesztik a strandokon.

A legtöbb fürdőfertőzést a melegvizes medencékben lehet összeszedni. A termálvíz olyan mélységből tör fel, ahol nem élnek kórokozók, így a fertőzés okozói csak a külső környezetből – például az emberi testről – kerülhetnek a vízbe. Aki nem gyógyulni vágyik a termálvízben, inkább ne terhelje a vizet saját baktériumaival. Ugyanígy, beteg vagy lázas ember, semmiképpen ne menjen fürdőbe!

Vajon miért nem fertőződik meg mindenki? Ennek egyetlen oka, hogy sokak szervezete képes a védekezésre: az egészséges hüvelynyálkahártya, a hüvely megfelelően savas kémhatása, a jó immunrendszer szerencsés esetben kivédi a kórokozók támadását.

Amennyiben viszont felborul a hüvely élettani állapota, a hüvelyflóra összetétele kedvezőtlenné válik, legyengül a szervezet, bekövetkezik a fertőzés, annak minden kellemetlen tünetével.

A gombák hüvelyi diszkomfort érzést, törmelékes folyást, viszketést és a nemi szervek kivörösödését, a férfiaknál piros foltokat okoznak. A lábujjak gombás fertőzésére a viszketés, a bőrhámlás jellemző.

A bakteriális fertőzésekre szintén a nemi szervek viszketése, kivörösödése jellemző. A hüvelyből, illetve a férfi húgycsőből ürülő váladék sárga színű, esetleg bűzös. A húgyhólyag gyulladása is bekövetkezhet, ami gyakori, fájdalmas, görcsös vizeléssel jár, súlyosabb esetben a vizelet véres is lehet.

A trichomonász habos, enyhén bűzös folyást, kellemetlen, égő fájdalmat, viszketést okoz. A nők külső nemi szerve érzékeny, duzzadt, vörös lesz. Előfordul, hogy a férfiak panaszmentesek, de náluk is előfordulhat gennyes folyás, herefájdalom, majd prosztatagyulladás.

 

Megnyugtatásként: az AIDS és a szifilisz döntően nemi úton terjed, és a trippert sem lehet fürdővíztől elkapni. A herpes vírus, humán papilloma vírus (HPV) és a chlamydia elvileg szennyezett fürdővíz közvetítésével is terjedhet, de a manapság használt korszerű fertőtlenítő szerek ezeket biztonsággal elpusztítják.

Szemfertőzést, kötőhártya gyulladást a medence vizében lévő klór, vagy egyes vírusok idézhetnek elő. Tünetei a szem váladékozása, viszketése és a kötőhártya piros színűvé válása.

Fent leírt tünetek észlelésekor azonnal forduljunk orvoshoz, ne kísérletezzünk az otthoni öngyógyítással!

Mindezek ellenére, felesleges lemondanunk a strandolás öröméről, az alábbi egyszerű „óvintézkedésekkel” elkerülhetjük, hogy egy fertőzés elrontsa fürdőzésünket, nyaralásunkat:

  • Soha ne üljünk rá a nyilvános WC ülőkéjére!
  • WC használata előtt is mossunk kezet!
  • Ha hajlamosak vagyunk a fertőzésekre, a medencébe merülés előtt helyezzünk fel a hüvelybe valamilyen gombaellenes kenőccsel bekent tampont, melyet a fürdés végén, zuhanyozáskor távolítsunk el, és töröljük magunkat szárazra!
  • Fürdés után a vizes fürdőruhát mindig cseréljük szárazra!
  • Menstruáció alatt ne fürödjünk!
  • Strandon hordjunk papucsot a gombás fertőzések elkerülésére!
  • Még nagy melegben se hűsöljünk mezítláb a hideg kövön állva, mert ez hólyaghuruthoz vezethet!

Gondoljunk gyermekeinkre is: strandoláskor a kislányokra mindig adjunk bugyit, különösen akkor, ha a homokozóban játszanak! Melegben mi magunk is kizárólag pamut fehérneműt viseljünk! (forrás: Patika Tükör)

 

Dr. Domokos Nándor
szülész-nőgyógyász

 

 


Forrás: ParaMedica Egészség Magazin