Teljesen más nézeteket vallok a hajhullás, a kopaszodás hátteréről, hiszen a fejbőr betegségei nem mások, mint a szervezet segélykérő jelzései. Kialakult egy olyandiagnosztikai térkép (lásd az ábrát), mely még a kevésbé hozzáértő számára is megmutatja a kölcsönös kapcsolatot a fejbőr adott területei és a szervezet megfelelő részei között.
Lelki állapotunk, rossz gondolataink, negatív érzelmeink „besűrűsödése”, anyagivá válása – vagyis a betegség – a fejbőr bizonyos területein ugyanis már jóval a szervi problémák észlelése előtt láthatóvá válik.

Nem hiszek a „hormonális”, „öröklött”, „férfias” kopaszodásban, amibe bele kellene törődnünk. A góckutatás és a laborvizsgálatok gyakran nem járnak sikerrel, így sötétben tapogatózás csupán az esetleges gyógyszeres terápia, amely csak tovább ronthatja a helyzetet, az amúgy is mérgekkel terhelt szervek állapotát, és fogyasztja a szervezet – főleg a fejbőr – fogytán lévő ásványanyag készletét. A kopaszodás csak 1%-ban hormonális eredetű!

Fejbőrünk a benne található ásványi anyagokkal és nyomelemekkel szervezetünk kémiájának közömbösítő vésztartalékát képezi. Ha azonban már az összes tartalékát elhasználta, akkor nem marad tápanyag a hajnövekedés számára. Ráadásul, a hajképzésért felelős anyasejtek ötszörös anyagcseréjének köszönhetően sokkalelőbb jelzik a hiányokat, a problémákat, mint bármi más a szervezetben.

A testszőrzet a hagyományos kínai gyógyító filozófiában a tüdő, a haj pedig a vese„alkalmazottja”, illetve „a vér meghosszabbítása”, tehát a nem megfelelő minőségű vér szintén oka lehet a hajhullásnak, a gyenge, ritka hajnak. Ha gyengül a vese energiája– például gyermekvárás alkalmával – előfordulhat hajhullás, fogromlás és a csontok gyengülése is. A máj, az epe, a lép, a hasnyálmirigy és a szív problémái szintén gyengíthetik a vese energiáját. A szemöldökök feletti fejbőr terület a vesék állapotáról ad képet. A férfi szervezete egész élete során kénytelen a bejutó savakat anyagcsere útján feldolgozni. A női szervezet ezzel szemben ciklusa alatt visszatartja, majd a havi vérzéssel kiválasztja a savakat. Ezért kopaszodnak jobban a férfiak jellegzetesen ezen a területen, ám a nőknél is erőteljes elvékonyodás jelzi itt a vese túlzott igénybevételét, méregterhelését vagy funkcionális zavarát. Emellett a túl kevés folyadékfogyasztás, a túl sok fehérje és szénhidrát bevitel, a savasító táplálkozás, az erős stressz-hatások, vagy akár egy párkapcsolati krízis is lehet a háttér, melyet életmódváltással korrigálni lehet. Ha vírus, gomba, baktérium telepedik meg a vese, mellékvese szöveteiben, akkor csak célzott méregtelenítéssel oldható meg a panasz.

Az orr feletti fejbőrterület a méh, a petefészek, a here és a prosztataproblémáit tükrözi. Nőknél általában valamilyen nőgyógyászati panasszal (ciszta, mióma, folyás, menstruációs zavarok) társul, de előfordul, hogy semmiféle panasz nem tapasztalható, ám a hölgy elpanaszolja, hogy már jó idejenem sikerül teherbe esnie. Az esetek nagy részében a toxinteszt is alátámasztja az érintett szervekpenészgomba terheltségét. A szervezetnek megfelelő védő mechanizmusai vannak, melyeknem is engedik a fogantatást, ha az adott területen túl sok a toxikus anyag. Tegyünk meg mindent, hogy előzetesen „kitakarítsuk” a jövendő gyermek első otthonát, mert a méhen keresztüli „méreg-kiválasztás” a terhesség ideje alatt is folytatódik, s a magzatvízbe ürül. 

Nem helyes ezért, ha hormonkészítményekkel próbáljuk befolyásolni a folyamatot. Egycélirányos méregtelenítés hamarabb megoldhatja a problémát, mint a gyógyszeres kezelés. A folyás és a vérzési zavarok is abban a pillanatban elmúlnak, amikor sikerül kitisztítani a szervekből a penészgombákat, s a hajszálak növekedése is láthatóan megindul az adott zónában. A méh után a nyombél, a vékonybél, a gyomor, a máj és a vastagbél zavarai is ritkíthatják a hajszálakat.

A hajhullás, foltos kopaszodás gyakori okai a gócok – a szervezetben körülhatároltan elhelyezkedő – bakteriális vagy gombás eredetű tokocskák, melyek általában nem okoznak különösebb panaszt a hajhulláson kívül. Szervezeten belüli helyének felderítésében óriási és biztos segítséget nyújt a hajas fejbőrön a kopasz folt pontos elhelyezkedése.

korpásodás oka lehet a bőr kiszáradása, a felgyorsult keratinizációs folyamat, vitamin-, ásványanyag hiány, de lehet egy gombafaj is, amely normális mennyiségben nem okozna problémát. Ez a „páncélképződés” a sebezhetőségtől való félelemmelkapcsolatos – kérget von maga köré a korpás fejbőrű ember. A vese területén a párkapcsolat, a vastagbélnél a múlt terheinek elengedése, a hasnyálmirigy zónájában a szeretethez, örömhöz való viszony, a petefészeknél a nőiesség, a méh területénél viszont az anyasággal kapcsolatos a félelem.

Ha naponta belepillantunk a tükörbe, s megfigyeljük fejbőrünk, hajunk jelzéseit: hol fáj vagy érzékeny, ha masszírozzuk, esetleg hol viszket, hol jött ki egy-két pattanás, hol szárazabb a fejbőrünk, melyik területen hullik, vagy ritkul, hol vékonyodnak a hajszálak vagy áll le a növekedésük – bármilyen apró jelzés segíthet, hogy ennek megfelelően melyik szervünket kell támogatni, kíméletesebben terhelni vagy méregteleníteni. Így,még a szervi panaszok kialakulása előtt korrigálhatjuk a nem kívánatos változásokat.

A hajproblémák mindegyike holisztikus betegség, így a hibákat csupán elkendőző külső kezelések a legtöbb esetben nem hozzák meg a várt eredményt. A testi, lelki és érzelmi szférát egyaránt érintő kezelések által a fejbőrön, mint mikro-területenkeresztül meglepően gyorsan harmonizálható az egyes szervek állapota.

 

Kis Éva 



Forrás: ParaMedica Egészség Magazin