A köröm egy szilárd, rugalmas szarulemez, amely egymáshoz szorosan tapadó, párhuzamos elhelyezkedéső sejtekből áll. A köröm tövénél látható félhold alakú világosabb részen még folyik az elszarusodás. A frissen képződő köröm lassan csúszik előre a körömágyban, és szorosan tapad az alapjához. A növekedés folyamatos, a kézen ez napi 0,1 mm-t jelent, míg a lábon a folyamat lassúbb. A körömlemez számos ok miatt lehet vastagabb vagy vékonyabb is.

A köröm ápolása folyamatos feladat. Az alatta lévő rész tisztántartása és a körmök rendszeres lenyírása mind esztétikai, mind egészségvédelmi szempontból igen fontos. A bőrből rákúszó keskeny bőrszegélyt rendszeresen tologassuk vissza, így elkerülhetjük a manikőrözés okozta esetleges sérülést, melynek következménye lehet – a fájdalmon kívül – a lemez fehéres foltozottsága a bejutott légbuborék miatt. A tisztítószerek, lakkok, lakklemosók szárítják a körmöt, ennek jele az elvékonyodás, fel-rostosodás, töredezés, esetleg az alapról elemelődés.

A köröm színéből és a rajta megfigyelhető elváltozásokból jól lehet diagnosztizálni. A lábon lévő körmök kevésbé alkalmasak erre, mivel a nem megfelelő cipő eldeformálja, elszínezi azokat. A köröm állapotát befolyásolja a hosszú időn át hordott mőköröm és természetesen a lakkozás is.

Az egészséges ember körmének színe rózsaszín.

Elváltozások a körmön:
(a teljesség igénye nélkül)

    Ha a köröm színe:

  • vörös: az lehet a magas vérnyomás, illetve a túlzott fehérjebevitel jele;
  • halvány: az a vér oxigénhiányát jelenti;
  • lilás: rossz egészségi állapotú ember;
  • kékes árnyalatú: oxigén-felvételi nehézséget jelent;
  • szürke: a szervezetben felgyülemlett sok salakanyagot jelzi;
  • sárga, felhős: a máj és az epehólyag zavarára utal
  • sötétkék: szív problémát jelez
  • zöldes: a szervezetben lévő fekély jele
  • fehér pettyes: a kiválasztás zavarát jelzi, egyben kalcium és cink hiányt mutat.

A keresztirányú barázdák gyulladást jeleznek a szervezetben, s mindaddig láthatóak a körmön, amíg a betegség meg nem szőnik.

A törékeny köröm többek között a szervezetben lévő mészlerakódás jele is lehet.
A hosszú barázdák egyrészt az öregedés jelei lehetnek, másrészt jelzik az emésztési- és felszívódási zavarokat, a bélrenyheséget és a székrekedést. Rácsos szerkezetnél a szervezet vizet tart vissza.

Cserépszerűen töredezett körömnél felmerül a paraziták jelenléte a szervezetben.
Az elszíneződött, gombás köröm az egész szervezetről nyújt információt. A gombás köröm elsősorban a túlzott szénhidrát, cukor és édesség fogyasztás jelzője.

Ha a kedves Olvasónak kedve támadt, hogy körmei segítségével megvizsgálja önmagát, fontos szabály, hogy ujjainkat tenyerünk felé behajlítva kezdjük el szemlélgetni körmeinket, így elkerülhetjük, hogy a kinyújtott, kifeszített kézen tapasztalható átmeneti feszülés miatt a körömszín akár kismértékben is megváltozzon, s emiatt ne a valós képet lássuk.

Természetesen a szakember számára sokat elárul a köröm alakja és az ujjak formája is, ám az is fontos, melyik kézen és melyik ujjon találhatóak az elváltozások.

Az ujjak elhajlása a középtől, centrumtól:

gyűrűsujj felé hajló ujjak tulajdonosának életében az érzelmek dominálnak. Ha a mutatóujj felé hajlanak az ujjak, akkor inkább az értelem kap hangsúlyt.  Amennyiben a középső ujj felé hajlanak az ujjak, az a gyakorlatiasság jele. A kisujj felé hajló ujjak a kifejezetten erős gyermekszeretetről árulkodnak. Ha az ujjak elállnak egymástól, tulajdonosuk távolságtartó magatartását jelzik.

Eltérő nagyságú hézagok az ujjak között:

A kisujj és gyűrűsujj közötti nagyobb hézag a tartós stressz hatása.
Gyűrűsujj és középső ujj közötti nagyobb hézag a rossz emésztés, a gyomoridegesség, a sok gyomorsav jele, melynek hátterében érzelmi okok húzódnak. Középső ujj és a mutatóujj közötti nagyobb hézag érzékszervi és emésztőszervi problémára utal. Érdemes mindkét kezet egyidejűleg vizsgálni.

További információt kaphatunk, ha vizsgálódásunkat kiterjesztjük a tenyérre és kézhátra is:

A hideg és nedves tenyér oka a stresszes állapot miatti rossz vérkeringés. Amennyiben a tenyér piros, s benne fehér foltok láthatóak, az veleszületett szívgyengeségre utalhat.

Mivel a talphoz hasonlóan a tenyéren is megtalálhatóak reflexzónáink, az azokban megjelenő színelváltozások – általában jól észrevehető piros foltok – az adott szerv megváltozott állapotáról is információt nyújtanak.

Kézháton lévő barna foltok a szervezet öregedését jelzik, emellett a túlzott napozás következményei is lehetnek.

Érdemes tehát kedves Olvasó, egy pillantást vetnie kezére, amely igen „beszédes” információt hordoz, hiszen Önnek üzen életéről, egészségéről. Érdemes azonban a „házilagos diagnózist” szakemberrel is ellenőriztetni, megerősíttetni.

 

 

Hegedűs Eta
egészségtanító