Az orvostudomány az ún. mikrorendszeri informatikában fedezte fel azokat a találkozási pontokat, melyekben az évezredes népi megfigyelések és a mai kor molekuláris biofizikai informatikai rendszerei - beleértve a lélekgyógyászat területét is - kezet nyújtanak egymásnak.
A vizuális diagnózis megerősítésként szolgál az anamnézis során a páciens szokásos kikérdezése, és a műszeres vizsgálatok eredményeinek értelmezéséhez, az öszszefüggések és a betegséghez vezető okok feltárásához.
Tekintsünk át néhány szemléletes példát a lelki és testi panaszok, betegségek arcon megjelenő „tükörképét” illetően.
A szem a lélek tükre, de a „vergődő” lélek egyidejűleg gyöngíti az immunrendszert is (pszicho-neuro-immunológia) – ez elsősorban a hasi immunitást érinti. A vastagbél analóg területe a homlok – a népi mondás szerint: simítsuk el homlokunkról a bánatot. Ám a szomorúság, a keserűség árulkodó nyoma mégis ott marad: előbb sekély, később egyre mélyebb vízszintes barázdák formájában.
A krónikus fáradtság kísérője a krónikus vese gyöngeség, amely a mellékvesék hormonális egyensúlyvesztését is előidézheti. A mikrobiológiai egyensúly felborulása hölgyeknél például a férfi hormonok relatív túlsúlyát is eredményezheti, így megjelenhetnek a bajusz és szakáll pihéi, a mellékvesék kimerülése miatt pedig a homlokon, illetve az arcon a májfoltok.
Szintén vese gyöngeségre utal reggelenként a szem körüli táskásodás, a fekete árkosodás (karikák), de ezt jelzi – ha a szív is gyöngül – a kékes-lilás árnyalatú, szederjessé váló ajkak, s a hűvös orrcsúcs. Ezt a krónikus oxigénhiányos állapotot a tüdő megpróbálja a légző felület intenzívebb vérellátásával kompenzálni, melynek jelei az arccsúcsokon megjelenő pókhálószerű hajszálerek.
Az összenőtt szemöldök, illetve a közöttük lévő függőleges ráncok hajlamot jelentenek a máj-, vese-, lép-, vagy hasnyálmirigy betegségeire. Az arcon kétoldalt húzódó függőleges ráncok vékonybél problémára utalnak.
A telt ajkak egészséges bélműködésre és hölgyeknél jól működő genitáliákra utalnak, míg a vékony, ún. „madzagszáj”, e területek visszafogott működését jelzi. Ugyancsak a csökkent működés tükörképe a felső és alsó ajkak körüli ún. „zsákszáj” ráncok tömege. A szájzug állandó nedvessége a hasnyálmirigy rossz működésére utal.
Az állon megjelenő pattanások – főleg hölgyeknél – a kismedence működési zavarait jelzik.
Az orrcsúcs közepén lévő függőleges barázda szívgyengeségre utal, de ugyanezt jelenti a fülcimpán jelentkező mély ránc is.
Az arcbőr színe is sok mindenről árulkodik. A fehér arc többnyire krónikus vashiányos vérszegénységről, általános gyengeségről árulkodik. A bronzbarna arc sem tükröz mindig tökéletes egészséget, – egyéb tünetek mellett – akár egy súlyos hormonális betegség, a bronzkór jelzője is lehet.
Aki ismeri saját testi-lelki állapotát, s arcán valami újat, szokatlant fedez fel, ne rohanjon rögtön kozmetikushoz az árulkodó, igen értékes jelzés azonnali eltüntetése érdekében! A korrekció ugyanis nemcsak a kozmetikus és plasztikai sebész feladata, hanem kihívást jelent az embernek magának is, hogy elemezze saját életét, a rossz irányú változásokat, vegye számba, min képes változtatni, mit tud felvállalni, mint megváltoztathatatlan tényt. Szükség esetén kérje hozzáértő szakemberek segítségét is!
Béky László
Forrás: ParaMedica Egészség Magazin