Az anyajegyek változatos méretűek és formájúak: általában néhány milliméteresek, feketék vagy barnák, kör vagy szabálytalan alakúak, felszínük éppúgy lehet sima, mint egyenetlen. Közös bennünk, hogy határvonaluk mindig éles.

Az ún. atípusos anyajegyek, melyekből bőrrák fejlődhet ki, családi hajlamként öröklődhetnek, tehát fokozott orvosi felügyeletet igényelnek. Maga az anyajegyből kialakuló bőrrák (melanoma malignum) az esetek több mint felében, már meglévő anyajegyekből alakul ki, tehát akinek több az anyajegye, annak a kockázata is nagyobb.

Az életkor előrehaladtával nagyobb a rosszindulatú elváltozások esélye, így gyakoribb orvosi ellenőrzés szükséges. Míg közönséges anyajegy inkább a gyakoribb napsugárzásnak kitett területeken látható, addig az atípusos anyajegy éppen a ruhával fedett testrészeken jelenik meg sűrűbben. A melanoma kontúrjai elmosódottak. A közönséges anyajegy és a melanoma megkülönböztetése azonban szakorvosi feladat.

 

 

Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha meglévő anyajegyünk növekedni kezd, felszíne karfiolszerűvé válik, határai elmosódnak, vérezni vagy viszketni kezd, begyullad, fájdalmassá válik!

Anyajegyek eltávolítására akkor kerül sor, ha gyanúsnak tűnik, ha esztétikailag zavaró, vagy irritációnak van kitéve (pl. öltözködés, borotválkozás közben). A kimetszett darabokat minden esetben szövettani vizsgálatra küldik.


Anyajegyet el lehet távolítani lézerrel, cryosebészetileg, de a szakértők szerint legbiztonságosabb a szikével történő kimetszés. A lézerrel történő vaporizálás (vagy a fagyasztás) esetén ugyanis nem lehet szövettant készíteni. A lézeres eljárás hátránya, hogy a seb bezárásánál a lézer által hőkárosított sebszéleket kell egyesíteni. Mivel esztétikai kérdésről is szó van, nem mindegy a metszés iránya sem, hiszen csak a bőr „erővonalai” mentén ejtett metszés gyógyul vékony heggel.

A szinte „nyomtalan” gyógyulás érdekében a műtét után óvni kell a heget a feszüléstől, illetve a kozmetikumok és vegyszerek hatásától. Orvosi javaslatra a heget speciális kenőcsökkel is kezelhetjük. A tavaszi-nyári időszakban különös odafigyelést igényel, hogy a műtét után minimum 6 hétig a heget ne érje UV-sugárzás, napfény vagy szolárium.

 

dr. Kathó Jenő
plasztikai sebész
www.oxigenmedical.hu

 


Forrás: ParaMedica Egészség Magazin