A hús és más állati eredetű élelmiszerek fogyasztásának elhagyását (vagy csökkentését) napjainkban egyre többen választják. Ennek legfőbb okai:

  • Környezetvédelem, karbonlábnyom csökkentése,
  • Állatvédelmi okok,
  • Egészségügyi okok.

 

Az életmód előnye a rostdús, kalóriaszegény étkezés, az alacsony koleszterin és a fokozott vitamin- és ásványianyag-bevitel, valamint a gyógyhatású növényi táplálékok fogyasztása. De mire kell figyelnünk, ha kipróbálnánk ezt az étrendet?

A kizárólagosan zöldségeken, gyümölcsökön, gabonákon alapuló vegán étrendet követők számára fontos, hogy olyan vitaminokat, étrend-kiegészítőket is a szervezetükbe juttassanak, amelyeket ezek esetleg nem, vagy csak csekély mértékben tartalmaznak.

Néhány példa a vegán étrendhez ajánlott vitaminokról, étrend-kiegészítőkről:

Nélkülözhetetlen, pótlása szükséges:

  • B-vitaminok, különösen a B12 vitamin
  • D-vitamin

 

Pótlása javasolt:

  • Ashwagandha
  • Vas
  • C-vitamin
  • Vegán multivitamin

 

A B12 vitamin többnyire az állati eredetű táplálékokban található meg, ugyanakkor az erjesztett szója (pl. miso), bizonyos algák (pl. spirulina) is tartalmaznak csekély mértékben B12 vitamint, melyek a vegánok számára is elérhetőek. Akik ezeket a készítményeket nem fogyasztják, azok választhatnak B12 vitaminnal dúsított szójatejet, gabonapelyheket, valamint mesterséges vitaminkészítményeket.

A vas a növényi táplálékból nehezebben szívódik fel, mint az állati eredetű táplálékokból. Hasznosulását a C-vitamin tartalmú ételek elősegítik. Érdemes reggelire zabpelyhet enni, és hozzá narancslét fogyasztani. A céklalé is magas vastartalommal rendelkezik.

A cink is fontos eleme a vegán étrendnek, gazdag cinkforrásnak tekinthetőek a hüvelyesek, olajos magvak (pl. tökmag, tökmagolaj, mandula, dió, mogyoró, teljes kiőrlésű gabonák).

A legkiválóbb növényi fehérjeforrások a hüvelyesek, olajos magvak, gabonák. Ezek rendszeres (napi többszöri) fogyasztásával hús nélkül is bőven elegendő fehérjét juttathatunk szervezetünkbe. Ha fokozatosan növeli a hüvelyesek és rostdús zöldségek-gyümölcsök arányát az étrendjében, azzal megelőzhető a puffadás. Erről olvasson bővebben ebben a cikkünkben!

A vegetáriánus életmódot a helytelen táplálkozási okokból keletkezett számos civilizációs betegség kiegészítő terápiájaként is javasolják a szakértők. Általánosan elmondható, hogy ha teljes értékű növényi ételeket választunk a feldolgozott élelmiszerek helyett, akkor a szervezetünk tápanyagigényét a fenti vitaminok pótlásával teljes mértékben ki tudjuk elégíteni.

A vegetáriánus/vegán életmódba beilleszthető számos készítmény, mint például élelmiszerek, kozmetikumok, speciális élelmiszerek, gyógyteák, vitaminok megtalálhatóak áruházaink polcain.

 

Bármilyen további kérdés esetén szívesen állunk rendelkezésére a Herbaházban:

az ön természetgyógyász tanácsadója: Szabó Erika