A köröm keratinból, egyfajta elszarusodott fehérjéből áll, hetente 1 mm-t nő. A helyes körömápolással a külső elváltozások többnyire megakadályozhatók, de előfordul, hogy a barázdák, megvastagodások, beszakadás, elszíneződések szervi okokat jeleznek. Különösen a H-vitamin hiánya befolyásolja a körmök egészségét. 


A keresztbarázdák fertőzéses betegségről vagy vérszegénységről árulkodhatnak, esetleg alultápláltság esetén is kialakulhat. Jelenlétük esetén érdemes háziorvosunkat felkeresni egy rutin laborvizsgálat elvégzése céljából.  


A körmünkön megjelenő hosszanti barázdák általában az ártalmatlan elváltozások közé tartoznak. Többnyire a korral sokasodnak. Azonban a hátterükben állhat még vashiány, bőrszárazság, keringési zavar, erős mechanikai vagy vegyi behatás.  


Fontos jelek az elszíneződések. A vegyszerek (például a körömlakkok) huzamos használata sárgás árnyalatot hagy hátra, ami idővel lenő, azonban ha a szín barnásba megy át, ennek gombás megbetegedés lehet az oka. A B-vitaminhiány (különösen a B6-vitamin hiánya) következtében apró, fehér pöttyök jelennek meg a körmön, emellett a cink hiány tünetei is hasonlóak.  


Vashiány esetén a köröm kezdetben elvékonyodik és könnyen betörik, súlyosabb vashiány következtében a köröm hullámossá válik, hosszában töredezhet.  
Amennyiben a köröm állapotának romlását vitamin- vagy ásványianyag-hiány okozza, úgy belsőleg szükséges őket pótolni. Vas és B-vitaminok pótlására alkalmasak az algafélék, a spirulina, a chlorella és a barna alga. Ezen kívül vaspótlásra alkalmas még a céklakivonat vagy a céklalé, és különböző vaskészítmények. Jelenleg a legjobban felszívódó vas a liposzómás vas, ez elérhető kapszula vagy szirup formájában is. 


A körömápoló anyagok közül ajánlok néhányat: a grapefruit mag- és teafaolaj hatékony gombaölő, a kamilla, allantoin, d-Panthenol, kálcium, kovasav pedig hámvédő hatású.  


Védjük, gondozzuk, ápoljuk körmünket, így tehetünk egy fontos lépést egészségünk megóvására! 


Szerző: Seresné Koroknai Krisztina 
Szaktanácsadó 
Herbaház Győr