Sajnos „mérgező” környezetben élünk.
Étkezéskor, a zsúfolt városokban való séta közben, a képernyők előtt - sorolhatnánk - ki vagyunk téve számos vegyi ártalomnak.
A toxicitás szinte lehetetlen elkerülni, így az idegrendszer, a belek, a máj és a vesék könnyen túlterheltté válhatnak.

 

Az ayurvéda az emésztés tüzét Agninak hívja.
jól működő Agni jól működő immunrendszert eredményez. Tüzes természete révén felforrósítja az emésztésre váró tápanyagot, segíti annak optimális felszívódását, elégeti az emésztés során keletkező anyagcsere-termékeket. Mindezzel tiszta testet biztosít.
Amennyiben az Agni nem megfelelő erősségű, a káros anyagcsere termékek és a kívülről jövő toxikus anyagok felhalmozódnak a testben betegségek melegágyát készítve elő.

Ezeket a méreganyagokat két kategóriába sorolhatjuk: vízoldékony és zsíroldékony toxinok.

A vízoldékony mérgek könnyedén kimosódnak a szervezetből, a zsíroldékony mérgektől azonban jóval nehezebb megszabadulni. A zsíroldékonyak közé tartoznak a tartósítószerek, az élelmiszer adalékanyagok, a nehézfémek, a műanyagok és más vegyi anyagok. Ezek a zsírsejtekbe és az agyba ágyazódnak, ahol éveken át képesek tárolódni.

Jól működő máj esetében - és természetesen alacsony stressz-szintnél - a káros anyagok nem tudnak elraktározódni. Ha a test túlterhelt, a máj képtelen elvégezni feladatait. Hamar felbillen a metabolizmus, zsírok rakódnak le testszerte.
Ezzel kezdetét veszi a metabolikus szindróma tünetegyüttes.

 

A túlterhelt máj tünetei

• puffadás

• mell duzzadása és érzékenysége menstruáció alatt

• felesleg lerakódása a hason, csípőn, majd később a feltesten, comb belsőkön

• hiperérzékenység

• bőrirritációk, bőrviszketés

• ízületek merevsége

• kéz- és lábdagadás

• kiválasztási zavarok

• fejfájás

 

A máj terheltségével sajnos előbb-utóbb károsodnak a bélbolyhok is, melyek veszélyeztetik a belek megfelelő működését. A bélbolyhok ki is tudnak száradni nagy stressz hatására, ilyenkor székrekedés léphet fel. Vagy ellenkezőleg: túl sok a nyálka termelődik, a toxinok visszakerülnek a májba.

A bélbolyhok más tényezők miatt is károsodhatnak, pl. a stressz, az aggodalom, a feldolgozott élelmiszerek, a kávé, a cukros üdítők, az élelmiszer adalékanyagok és a savtúltengés.

Az optimális epeáramlás a májból szintén nagyon fontos, mivel az epe felfalja a zsírokat és immunválasz-adóként viselkedik az emésztőrendszerben. Segít eltávolítani a nehézfémeket, megöli a parazitákat, a káros baktériumokat és számos más anyagot, ami károsíthatja a szervezetet.

A rostokban gazdag táplálkozással az epe segíti az ürítést. Amennyiben hiányzik a rost, az epe akár 80-90%-a újra felszívódik a májban. Ilyenkor a máj túlterheltté válik, idővel telítődhet, az epe pedig vastag és iszapos lesz, így nehezebben fogja lebontani a zsíroldékony mérgeket.

 

A máj telítődése

A méreganyagokkal és epével eltelt máj a mérgeket a véráramba nyomja, ahol azok megtalálják az útjukat a zsírsejtekhez. Itt éveken át el tudnak raktározódni, ami degenerációhoz és oxidációhoz vezet.

A test minden része - beleértve az agyat is - lehet ezeknek a méreganyagoknak a célpontja. Egyre gyakoribb, hogy ezek a toxinok neurotoxinokká válnak és az agy zsírszöveteiben raktározódnak el kognitív zavarokat és más egészségi problémákat okozva.

 

Az Ayurvéda a fő hangsúlyt a szervezet méregtelenítési folyamata szempontjából gyakran helyezi az Agni növelésére, az égési folyamatok beindítására.

Amíg az idegrendszer nem stabil, azaz stresszesek vagyunk, nincs zsírégetés. Ha kikerül a nyomása alól, a szervezet újból zsírégetésre kapcsol.

 

A folyamat helyreállításához az Ayurveda eszköztárát is segítségül hívhatjuk. Használhatunk speciális gyógynövény készítményeket.

Idegnyugtatásra és immunerősítésre például Gotu Kola-t és Stress Guard-ot. Ajánlott adagolásuk reggel és délben 1-1 kapszula. Éjszakára alkalmazhatunk 1 kapszulányi Brahmi-t.

Amikor lecsendesedett a szervezet és megnyugodott – ez kb. 2- 3 hetes kúra után megtörténik - elkezdhető a Livgood máj tisztító készítmény alkalmazása reggel-este 1-2 kapszula adagolással. Délben pedig folytathatjuk a Gotu Kola vagy Stress Guard alkalmazását.

Rostbevitel folyamatos biztosítására az útifű maghéj lehet kiválóan alkalmas.

 

Keresd a Garuda Ayurveda készítményeket a Herbaházban!

 

Szerző:
Csizmadia Ágnes, Ayu. Phil. Tud. Szakértő 

Forrás:
Garuda Ayurveda