A citromfű (Melissa officinalis), népies nevén mézfű, egy könnyen termeszthető és sokoldalúan felhasználható gyógynövény. 

A citromfű évszázadok óta ismert, az ókorban is használták például sebgyógyításra, csípésekre és vágásokra, hiszen antibakteriális és antivirális hatóanyagai is vannak. A 11. században Elő-Ázsiából került a kolostorkertekbe, ahol gyógy- és fűszernövényként, és illatáért is termesztették. Paracelsus azt gondolta róla, hogy a citromfű azok közé a gyógynövények közé tartozik, melyeknek köszönhetően tovább élünk.

 

A citromfű hatásai:

Ideg- és szívnyugtató, idegerősítő hatású, így a legkülönfélébb idegrendszeri eredetű problémák, például szívidegesség, gyomorfájdalom, hasmenés, álmatlanság, idegesség, feszültség, félelemérzet, szorongás, fejfájás, migrén, hiperaktivitás, elvonási tünetek, frontérzékenység esetén egyaránt jól alkalmazható.

Jó hatása lehet az emésztőrendszerre is. Keserűanyagai révén étvágyjavító, epeműködést segítő, emésztést serkentő hatású, de hányinger, émelygés, felfúvódás esetén is jól alkalmazható, továbbá gátolja a bélrendszerben az erjedési és rothadási folyamatokat.

 

A citromfű felhasználása, receptek:

Forrázat: ½-1 teáskanálnyi szárítmányt forrázzunk le 2 dl vízzel, és 15 perc állás után szűrjük le. Naponta 2 x 2 dl fogyasztható. A citromfű jellegzetessége, hogy minél kevesebbet fogyasztunk belőle, annál hatásosabban nyugtat és altat, így jelen esetben fokozottan érvényes, hogy a „kevesebb néha több”. Altatóként alkalmazva az említett keverékből készült forrázatot kb. fél órával lefekvés előtt igyuk meg.

Nyugtató fürdőként is alkalmazható, ehhez egy kád vízhez egy jó nagy maréknyi szárítmányt adunk.

Fűszernövényként saláták, mártások, gyümölcsös ételek, koktélok ízesítésére használható.

A citromfűméz – a mézek általános hatásain túlmenően – görcsoldó és nyugtató hatású. A citromfűleveleket enyhén fonnyaszd meg, aprítsd fel, és öntsd fel annyi mézzel, amennyi jól ellepi. A mézet használhatod megfázás, torokfájás esetén, valamint nyugtató és alvást segítő szirupként. Teát vagy egyéb innivalókat is ízesíthetsz vele.
 

Citromfű szirup

Megfázás ellen: Egyszerűen keverjünk össze néhány levél friss citromfüvet fél deci mézzel és egy ujjnyi gyömbérrel. Vagy készíthetünk klasszikus szirupot 1 rész víz és 1 rész cukor összefőzésével, amiben kiáztathatjuk a citromfűleveleket, a gyömbérrel együtt. Figyelem! A cukorszirupos változat jóval rövidebb ideig tartható el, mint a mézes. Mindkettőt tároljuk hűtőszekrényben.

Alvást segítő szirup: Egy jó nagy marék friss citromfüvet forrázz le annyi vízzel, amennyi pont ellepi. Hagyd állni kb. 30 percig, majd szűrd le. Mérd le a tea mennyiségét egy mérőpohár segítségével, és adj hozzá ugyanannyi cukrot. Forrald fel, majd töltsd jól zárható üvegbe. Cukor helyett mézet is adhatsz hozzá. Mindkét változatot tárold hűtőszekrényben. Az esti lefekvés előtt szopogass el egy teáskanálnyi szirupot. Kisebb gyermekeknek elég egy mokkáskanálnyi, nagyobbaknak egy kávéskanálnyi mennyiség.
 

Citromfüves salátaöntet

Natúr joghurtot keverj el kevés mézzel, esetleg pár csepp olajat és/vagy almaecetet is adhatsz hozzá, majd ízesítsd apróra vágott friss citromfűlevelekkel.
 

Citromfüves jégkocka

Tegyél a jégkockakészítő forma mélyedéseibe egy-két citromfűlevelet, öntsd fel vízzel, és tedd a fagyasztóba. Nyári innivalók vagy akár egy pohár víz látványos és finom hűsítője lesz.

Télire is megőrizheted a friss citromfű aromáját, ha felaprított levelekkel töltöd meg a jégkockakészítő forma mélyedéseit, majd felöntöd annyi vízzel, hogy ellepje, és így fagyasztod le. Télen teákat, salátaönteteket, süteményeket ízesíthetsz a fagyasztott citromfűvel.
 

 

Citromfű illóolaj

Legfontosabb hatóanyaga a citrált és citronellált tartalmazó illóolaja, amely igen kis mennyiségben fordul elő a levelekben. Az illóolaj baktérium- és vírusölő, de rovarcsípések kezelésére is kiváló, továbbá dezodoráló, fertőtlenítő, bőrtisztító, így bőrfertőzésekre, izzadás esetén és bőrtisztítóként is jól alkalmazható, ám ne feledjük vivőanyaghoz (olaj, méz, tej, stb.) keverni! Fertőző betegek szobájának levegőjét is jól fertőtleníthetjük vele párologtatóban alkalmazva, vagy egy szórófejes flakonban vízzel jól összerázva, s ezt a vizes keveréket a levegőbe permetezve, s a hatást tovább fokozhatjuk pl. fenyőolajjal.

 

Szerző:
Seresné Koroknay Krisztina
tanácsadó
Herbaház Győr