Mi is az a mikrobiom?

Bőrünk fontos védelmi szerepet lát el, hiszen védi a testünket a környezeti hatásoktól. Ugyanakkor magát a bőrt is védeni és óvni kell, hogy ezt a védelmi szerepét megfelelően tudja teljesíteni. A mikrobiom testünk több területén is megtalálható értékes baktériumok összessége, egy olyan baktériumközösség, mely az adott terület megfelelő funkcióját ellátja. A mikrobiomból talán a legismertebb az emésztésünkkel függ össze, hiszen a bélrendszerünk megfelelő egyensúlya kihat az egészségünkre, a közérzetünkre, ez a réteg könnyen felborulhat egy bélrendszeri fertőzés, vagy akár egy antibiotikumos kezelés hatására is. Hasonló baktériumflóra található az intim területeinken is. Bőrünkön is egy ilyen egészséges baktériumflóra biztosítja a bőrünk egészségét. 

 

 

Mitől függ a mikrobiom állapota?

Bőrünk egészséges megjelenése egyfajta visszajelzés lehet arról, hogy megfelelően gondoskodunk magunkról. Állapotára hatással van az életmódunk, az étkezésünk és természetesen a külső környezeti hatások is, mint például a hideg szeles idő, vagy a túlzott meleg. 

Ugyanakkor természetesen hatással vannak a bőrünkre azok a kozmetikumok is, melyeket bőrápolási rutinunk részeként alkalmazunk. Olyan termékeket érdemes választani, melyek a bőr enyhén savas egyensúlyát fenntartják, ezek a pH semleges termékek, melyekben még értékes természetes összetevők is vannak, melyek megfelelően hidratálnak.

Bőrünkre azonban nemcsak a külső tényezők hatnak, hiszen a testünkben zajló hormonális folyamatok is hatással lehetnek rá. Például pubertás korban emiatt lehet, hogy a bőr érzékenyebbé, zsírosabbá válik és pattanások jelennek meg. Ez a változás elindulhat a túlzott szárazság irányába is. A női hormonális ciklus változása is kihathat a bőr állapotára, valamint a hölgyek várandósságuk alatt is tapasztalhatják, hogy megváltozik a bőrük állapota.

 

Hogyan tudsz vigyázni a bőröd mikrobiom egyensúlyára?            

A korábban írt életmódbeli tudatosságon felül még többet is tehetsz. Fontos a bőröd megfelelő hidratáltsága, melyet a kozmetikai termékekben, például a tusfürdőkben található értékes tápláló összetevőkkel biztosíthatsz, az argánolaj, az olívaolaj, a narancsvaj és a kókuszvaj, vagy például az igazán népszerű kakaóvaj mellett még találsz olyan kedvenceket is, mint a cupuacuvaj, mely szintén egy kakaó féle magjából préselt olaj. Ezek az értékes természetes növényi olajok hidratálják a bőrt, nem engedik kiszáradni.

 

 

Ezen növényi kivonatokon felül nagyon hatékony és régóta ismert és használt bőrápoló a kecsketej is, mely rendkívül nagy népszerűségnek örvend, hiszen intenzíven hidratál és puhítja a bőrt.

Vannak nem olaj alapú tápláló összetevők is, melyeket zsírosabb bőr esetén is ajánlunk, ilyenek például a gyümölcskivonatok, a füge, a ribizli, vagy például a sárkánygyümölcsből készített gyümölcsesszenciák, valamint az egyéb növényi kivonatok, mint a tengeri alga, és a menta tea frissítő ereje.

Fontos, hogy Ph bőrsemleges és bőrgyógyászatilag tesztelt terméket válassz, hiszen így biztos lehetsz abban, hogy a bőrödet gyengéden tisztítja majd a tusfürdőd. Ettől függetlenül mindig figyeld bőrödre, hiszen egyéni érzékenység ebben az esetben is előfordulhat.

A tusfürdőket többnyire zuhanyozáshoz használjuk, mely egy igen víztakarékos megoldás, hiszen egy pár perces zuhany mindössze 25-50 l vizet igényel, mely igazán víztakarékosnak mondható. Ezen felül érdemes olyan termékeket választani, melyeknek a leöblítése is víztakarékos, így lesz igazán környezettudatos a tusolásunk, mely az élményből természetesen nem vesz el semmit. 

 

Forrás: Ziaja