Ideális esetben a cukorbetegeknek a felvett napi energia 50%-át szénhidrátból, 15-20%-át fehérjéből, 30%-át pedig zsiradékokból javasolt fedezniük. Mindezt ajánlatos napi 5 étkezésre elosztani, a háromszori étkezés ugyanis a vércukorszint túlzott megemelkedésével jár.

A nap folyamán elfogyasztott szénhidrátok elosztásánál figyelembe kell vennünk bizonyos élettani tényezőket. A szervezet sejtjeinek inzulin iránti érzékenysége napszakonként változik: reggel alacsonyabb, délben és kora délután a legmagasabb. Emiatt sok cukorbetegnek reggel jóval magasabb a vércukorszintje, mint este. A reggeli étkezésnek tehát kevesebb szénhidrátot kell tartalmaznia, mint az estinek. A napi átlagos adag 150-220gramm között ajánlott, ebből mintegy 30-at reggel, 20-at délelőtt, 60-at délben, újabb 20-at uzsonnára, végül 50grammot vacsorára javasolt elfogyasztani. Étrendjük alapja legyen a leves: tápláló, de nem hizlaló, emiatt értékes folyadékforrás a szervezet számára.

Ne feledjük, hogy az egyoldalú diéta újabb betegségekhez vezethet: a zsírokban dús étrend érelmeszesedést okoz, amire a cukorbetegeknek amúgy is erős hajlamuk van, a túlzott fehérjefogyasztás – a „húst hússal” étrend – pedig a vesét terheli nem kívánt mértékben.

 

 

 

Mindennapi diétánkat számos értékes gyógynövénnyel egészíthetjük ki. A csalán levele, a belőle készült tea vértisztító, vizelethajtó, vércukor csökkentő, méregtelenítő hatású. A gyermekláncfű gyökere emésztést elősegítő, máj- és epeműködést serkentő. Emellett csökkenti a vércukorszintet, és fontos szerepe van az érrendszeri szövődmények, illetve a retinopátia megelőzésében.

Az orbáncfű elsősorban kedélyjavító hatásánál fogva játszik szerepet a sokszor depresszióval is járó cukorbetegség kezelésében, emellett megszünteti az idegességgel járó pszichoszomatikus panaszokat. A fekete áfonya levelének szénhidrát-metabolizmust befolyásoló szerepe a múlt század óta ismert. Jelentős króm tartalma szabályozza a vércukorszintet, szabadgyök fogó hatása miatt pedig kiemelkedő szerepet kap a szövődmények kivédésében.

A katángkóró gyökér legfontosabb hatóanyaga az inulin, amely az egyik legalacsonyabb glykaemiás-indexű szénhidrát. Fontos szerepe van a májkárosodás megelőzésében, illetve a méregtelenítésben, nem csoda hát, hogy a népi gyógyászat régtől fogva használja a cukorbetegség kezelésében.

 

Ezek az összetevők alkotják a Diabess-Györgytea keveréket.

Jó tudnunk, hogy intenzív fizikai igénybevétel esetén előfordulhat a vércukorszint hirtelen csökkenése – hypoglykémia –, ilyenkor gyors szénhidrátbevitelre van szükség!

Tippek cukorbetegeknek:

  • Ecetként, használjanak vörösbor ecetet, mert abban van a legkevesebb cukor.
  • A szódabikarbóna kiválóan lúgosít, tegyünk egy mokkáskanálnyit ivóvizükbe, vagy a reggeli narancslébe, egyéb gyümölcslébe!
  • Egy fél citrom leve jelentősen, akár 30%-kal is csökkentheti az étkezés utáni vércukorszintet.
  • A vörösbor hatékony anti-oxidánsként, rendszeresen, de mértékkel fogyasztva 20%-kal csökkenti a cukorbetegség, és 30%-kal a szívinfarktus veszélyét.
  • Napi 2gramm sörélesztő jelentős krómtartalmánál fogva, csökkenti a vércukorszintet, B-vitaminja segít megelőzni a szívbetegségeket, emellett fontos enzimeket is tartalmaz. Figyelem: a sörben nincs króm, sőt rendkívüli mértékben növeli a vércukorszintet!
  • A fahéj egy olyan polifenolt tartalmaz (MHPC), amely az inzulinnal vetekszik. Fogyasszák tehát naponta müzlivel vagy gyümölcssalátával!

Lopes-Szabó Zsuzsa
herbalista
www.gyorgytea.hu
Tel: 06-1/269-33-59

 

  


Forrás: ParaMedica Egészség Magazin